• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7621
  • Euro 5,5066
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Bekir Bozdağ'dan flaş karar!

Bekir Bozdağ'dan flaş karar!
A Haber ‘Kongre Özel’ yayınına konuk olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu adli yıl açılışına davet etmesini değerlendirdi.

Bozdağ: "Cumhurbaşkanımızın olmadığı bir yerde Başbakanımızın, Adalet Bakanı'nın olacağını tahmin etmiyorum. Cumhurbaşkanı'nın olmadığı bir yerde biz de olmayız." dedi.

Toplantıya seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra hükümetin de katılmayacağını belirten Bozdağ, "Yargıtay, Cumhurbaşkanı yerine Barolar Birliği Başkanı'nı tercih etmiştir" dedi.
 
Yargıtay Başkanı istişare etti kendi karar vermedi, Başkanlar Kurulu'nun kararına uydu. Ben bu yapılanı doğru görmüyorum, Yargıtay Başkanı Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ile Barolar Birliği Başkanı'nı değiştirmiştir. Cumhurbaşkanı yerine Barolar Birliği Başkanı'nı tercih etmiştir. Ben bunu ciddi bir nezaketsizlik olarak görüyorum. Böyle bir açıklama yaptıktan sonra, devletin başı olan Cumhurbaşkanı, bütün devlet organlarının birliğini beraberliğini temsil ediyor. Böylesi bir tavır ortaya konmuş. Bu tavır yeni de değil. Esasında Danıştay'daki olaydan sonra bunun değerlendirilmesi lazım. Yargıtay'ı buna zorlayan bir düzenleme yok, bu tamamen Yargıtay'ın kendi aldığı bir karar, bir teamülü var. Bu teamülü nasıl koyduysa öyle de değiştirebilir ama benim gördüğüm kadarıyla Yargıtay Başkanlar Kurulu bunu değiştirme yoluna gitmemiştir. Cumhurbaşkanı yerine Barolar Birliği Başkanı'nı tercih etmiştir. Hayırlı olsun diyoruz. Türkiye bugüne kadar Yargıtay tarafından böyle bir duruma düşürülmemiştir. Cumhurbaşkanımızın olmadığı bir yerde Başbakanımızın, Adalet Bakanı'nın olacağını tahmin etmiyorum. Cumhurbaşkanı'nın olmadığı bir yerde biz de olmayız.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hamdi YALÇIN
28 Ağustos 2014 Perşembe 15:28
15:28
TÖRENE KATILMAYACAKLAR, TAKDİR ONLARINDIR !
Hamdi YALÇIN([email protected])

12.Cumhurbaşkanı Sayın Eroğan'ın Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılmayacağı netlik kazandı. Daha doğrusu Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Yüksek Yargı Danıştay'ın kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmanın etkileri hala silinmiş değil. Olumsuz etkilerin devam edeceği endişesi Cumhurbaşkanımız sayın Eroğan ile hükümet kanadında hala sıcaklığını koruduğu anlaşılıyor.
Adalet Bakanı sayın Bozdağ : "Cumhurbaşkanımızın olmadığı bir yerde Başbakanımızın, Adalet Bakanı'nın olacağını tahmin etmiyorum. Cumhurbaşkanı'nın olmadığı bir yerde biz de olmayız." diyerek ,birkaç gün önceden niyetini açıklamıştır. Sayın Bozdağ belki de çok haklı!
Bir tarafta törene katılmayacak Devletin başı olan sayın Cumhurbaşkanı, bütün devlet organlarının birliğini beraberliğini temsil ediyor. Öte yanda önemli bir sivil toplum örgütümüz Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu 'nun konuşmacı olarak törene davet edilmiş olması ,
Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan'ı böyle bir karar almasına iten ne idi ?
Başbakan Erdoğan Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümü töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun siyasi konuşma yaptığını söyleyerek toplantıyı terk etmişti. Daha sonraki günde başka bir yerde yaptığı bir konuşmasında siyasi konuşma yapan Feyzioğlu'na " siyaseti seviyorsan çıkar cübbeni " demişti.
Metin Feyzioğlu ise tören sonrası yaptığı açıklamasında “...Dinlemek isteyen dinler, gelen gelir, gelmeyen gelmez '' demişti.
Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun törendeki konuşmasından bir gün sonra 11.05.1014 tarihinde Yüksek Yargımız Danıştay Başkanlığı yazılı bir açıklama yaparak 146. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde devlet protokolünün de yer aldığı resmi törende, TBB Başkanı tarafından siyasi içerikli ve idari yargı konularıyla ilgisi olmayan bir konuşma yapıldığı belirtilmiş, Programda, kendisine tanınan 20 dakikalık süre aşılarak 60 dakika yapılan konuşmayla nezaketen toplantıya katılan devlet erkanı ve diğer misafirlerin sabırlarının zorlandığı, törenin planlandığı şekilde tamamlanmasının mümkün olamadığı vurgulanmıştı.
Bu yıl yapılacak olan Adli Yıl açılış törenleri nedeniyle Yargıtay Başkanı sayın Ali Alkan "Başkanlar Kurulu geleneklere uygun olarak Barolar Birliği Başkanı’nın davet edilmesini ve konuşma yapmasını uygun gördüğünü kamu oyuna açıklamıştır" dedi.
Geleneklerin bozularak sayın Feyzioğlu'nun törene davet edilmesi, ancak bu defa konuşma yapmasına izin verilmemesi olurmuydu? Yüksek Yargımız Yargıtay Başkanlar Kurulu böyle bir karar alabilirmiydi, Sayın Alkan alınan kararda etkili olurmuydu ? Bilemiyorum.
Cumhurbaşkanımızın törene katılmamasına neden olan , gerilimin müsebbibi olarak gösterilen sayın Fevzioğlu'nun 1 Eylül 2014 'de adli yıl açılış törenine katılıp, konuşma yapması netlik kazandığına göre; İnşallah bu defa adli yılın açılış gününde avukatların temsilcisi özgürce konuşurken, kendisine tanınan süreyi aşarak toplantıya katılacak devlet erkanı ve diğer misafirlerin sabırlarını zorlamaz ve siyasi konuşma yapmayarak törenin planlandığı şekilde tamamlanması mümkün olur.
Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümü töreninde Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun yaptığı konuşmaların olumsuz etkilerinin hala sürdüğü anlaşılıyor.
Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan ile Adalet Bakanımız sayın Bozdağ Yargıtayda 1 Eylül'de yapılacak Adli Yıl açılış törenlerine katılmayacaklar,Takdir onlarındır.
Gelecek yıllarda daha çok törenler yapılacaktır. Olumsuz etkilerin izleri silindiğinde huzurlu ve güzel törenlere elbette ki onlarda katılmayı arzu ederler.
.
78.162.252.12
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim