• BIST 112.122
  • Altın 174,675
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C

Başçı'nın umudu gıdadan gelecek rakamlar

Başçının umudu gıdadan gelecek rakamlar
TCMB Başkanı Erdem Başçı, yıl sonunda gıda enflasyonunun yıllık yüzde 7'ye düşeceğini tahmin ettiklerini belirterek, "Onun sayesinde de enflasyonun yüzde 6,8'e düşeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

Başçı, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelerde enflasyonun hedefin altında olduğunu, ABD'de de ise enflasyonist bir riskin görünmediğini, bunun unsurlarından bir tanesinin dünyadaki emtia fiyatlarında ılımlı seviye olduğunu söyledi.

Lehman krizi yaşanmadan önce emtia fiyatlarının çok sert bir şekilde yükseldiğini anımsatan Başçı, krizle birlikte emtia fiyatlarının hızlı bir şekilde düştüğünü, bunun da enflasyon üzerinde düşürücü yönde bir etkisi bulunduğunu, hatta gelişmiş ülkelerde kısa bir dönem içinde enflasyonun eksiye düştüğünü dile getirdi.

Eksi enflasyonun gelişmiş ülke merkez bankaları açısından önlenmesi gereken bir problem olarak düşünüldüğüne işaret eden Başçı, bununla ilgili olarak Japonya örneğinden bahsetti. Japonya'nın 1990'lı yıllarda eksi enflasyon tuzağına düştüğünü anımsatan Başçı, ülkenin uzun yıllar buradan çıkamadığını ve bunun reel ekonomi açısından birtakım zararları olduğunu ifade etti.

Yıllarca Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) deflasyondan çıkmak için çok çaba gösterdiğine dikkati çeken Başçı, sözlerine şöyle devam etti:

"O yüzden 'hangi problem daha kolay, enflasyonla mücadeleyi mi tercih edersiniz yoksa deflasyonla mücadeleyi mi tercih edersiniz?' diye sorarsanız, ben mevcut bizim kendi problemimizin çok daha iyi bir problem olduğunu, rahat çözülebilir bir problem olduğunu düşünüyorum. Deflasyonla mücadele daha zor. Çünkü enflasyonla mücadelede ne yapacağınız az-çok belli. Burada gereken adımları atarsınız ve bir şekilde çözersiniz. Ama deflasyondan nasıl çıkılacağına dair elimizde çok da örnek yok. Şimdi Japonya en son yeni bir atak yaptı ve bilanço büyüklüğünü hızla büyüterek para tabanını 2 yılda 2 katına çıkarmak suretiyle enflasyonu yüzde 2'ye ulaştırma çabası içinde olacağını söyledi. Yani yüzde 100 para miktarını artırmak istiyorsanız; eksi bölgeden önce artıya, sonra 1'e, sonra 2'ye çıkaracaksınız. Bunun için yüzde 100 para basıyorsunuz. Burada merkez bankalarının ne büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. O nedenle de 2008 krizinde, kısa bir süre için de olsa ABD'de enflasyon eksiye düşünce arka arkaya parasal genişleme programları açıklıyorsunuz."

- "Bu iniş çıkışlara alışmamız gerekecek"

TCMB Başkanı Başçı, Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) 1. ve 2. parasal genişleme programlarının ne zaman biteceği açıklanmış olan programlar olduğunu belirterek, "Bunlar yürürlüğe girdikten sonra enflasyon artı bölgeye geçti ve yüzde 2 civarında dalgalanmaya başladı" dedi.

Burada deflasyonun önlenmiş olduğunu aktaran Başçı, yeni duruma bakıldığında enflasyonda tekrar bir yavaşlama olduğunu, emtia fiyatları trendine bakıldığında bunun görüldüğünü söyledi.

3. canlanma paketinin diğer paketlerden farkının ne zaman biteceğinin belli olmaması olduğunu vurgulayan Başçı, söz konusu paketin ucunun açık olduğunu, bunun ne zaman biteceğine dair verilere bağlı bir formül geliştirildiğini; işsizlik ve istihdama bakılacağını, burada yeterli bir ilerleme görüldüğünde parasal genişleme hızının azaltılacağını dile getirdi.

Bu yöntemin oynaklığı biraz daha artırdığı gibi bir intiba olduğunu anlatan Başçı, "Bu iniş çıkışlara alışmamız gerekecek. Biz buna karşı ne yapabiliriz konusunda haziran ayından beri çalışıyoruz. Orada izleyeceğimiz stratejiyi yavaş yavaş netleştiriyoruz" dedi.

Türkiye'nin 2003 yılında enflasyonda tek haneli rakamlara geldiğini ama halen ortalama yüzde 5 seviyelerini görmediğini belirten Başçı, beklentilerin ise yıl sonunda yüzde 7,4, gelecek yıl ise yüzde 6,6 olması yönünde olduğunu ifade etti.

Döviz kurlarının geçici bir süre için enflasyondaki düşüşe ara verdiğini vurgulayan Başçı, bu düşüşün devam edeceğini ve devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Enflasyon konusuyla ilgili epey bir soru işaretinin oluştuğunu belirten Başçı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hesap kitap yapanlar diyorlar ki 'yılbaşından bu yana toplam kümülatif enflasyona bakıyoruz yüzde 6,9, bundan sonra 2 ay kaldı. Bu 2 ay zarfında ortalama yüzde 0 enflasyon olsa, yüzde 6,9 ile bitiririz. Merkez yüzde 6,8'lik bir orta tahmin, bir de tahmin aralığı verdi'. Bu sorgulanıyor. Bence acele etmeyin. Kasım ve aralık aylarındaki gelişmeleri izleyelim. Bizim burada işlenmemiş gıda fiyatları ile ilgili gözlediğimiz bir husus var. Orada zaman zaman uzun vadeli enflasyondan çok ciddi bir şekilde yukarı sapma var, ama hemen arkasında düzeltmeler gelebiliyor. Çok aşırı oynaklık sistemi olduğu için işlenmemiş gıdada hiç kimsenin beklemediği derecede kuvvetli bir aşağı yönlü süpriz gelebilir, düzeltme gelmesi söz konusu olabilir. Kasım ayında kurul toplantısında bunları değerlendireceğiz. Bu, gerçekten olma ihtimali olan bir senaryo. Biraz bekleyip görmek gerekir, enflasyondaki düşüş devam edebilir. Ama biz yine de yüzde 5'in üzerinde olduğu için bununla yetinmeyiz. Yıl sonunda yüzde 6,8'lik bir enflasyon gerçekleştiği zaman 'biz hedefe ulaştık' diyemeyiz. O yüzden daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor ve fiyat istikrarı odaklı bir şekilde politikalarımızı gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Bundan sonra gıda fiyatlarında gerçekleşme yüzde 11'lerde idi toplam gıdanın tamamında. Biz onun yıl sonunda yüzde 7 civarında olacağını tahmin ediyoruz. Yıl sonunda gıda enflasyonunun yıllık yüzde 7'ye düşeceğini tahmin ediyoruz. Onun sayesinde de enflasyonun yüzde 6,8'e düşeceğini tahmin ediyoruz. Orada aşağı yönlü bir gelişme olabilir, biraz izlemek gerekiyor."

- "Temkinli duruşumuz enflasyon düşene kadar devam edecek"

Başçı, Para Politikası Kurulu'nun enflasyon görünümünün orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasındaki temkinli duruşun gerekli görülen sıklıkta ek parasal sıkılaştırmaya devam edilmesinin uygun olacağını belirttiğini söyledi.

Haftada 1 gün ek parasal sıkılaştırma yaptıklarını anımsatan Başçı, bunu gelecek haftadan itibaren haftada 2'ye çıkardıklarını duyurduklarını dile getirdi.

Başçı, para politikasının esnek ama öngörülebilir olmasının iyi olacağını düşündüklerini, kısa vadeli faiz oranları ne kadar öngörülebilir olursa oradaki faiz oranlarının oynaklığının azaldığını ve ikinci piyasada daha rahat çalıştığını ifade etti.

Bu konuda öngörülebilirliği artırmak için, operasyonel çerçeveyi bir miktar daha sade hale getirebilmek için kasım ve aralık ayı para politikası kurulu toplantılarında ele alacaklarını kaydeden Başçı, bu konuda birtakım adımlar atacaklarını söyledi.

Temkinli duruşlarının enflasyon düşene kadar devam edeceğini vurgulayan Başçı, şunları kaydetti:

"Şu anda bu bizim yaptığımız kısa vadede söz ile bir yönlendirme olarak ele alınabilir. Bunun kısa vadeli yansımalarına bakıldığında, bankalararası Borsa İstanbul'da borçlanma piyasasında pazartesi günleri faizler yüzde 7,75 civarında, hatta maliyetler olarak bakarsanız 7,75'in de üzerinde ve haftanın diğer günlerinde yüzde 6,75 civarında oluştu. Buralarda biraz daha öngörülebilir bir yapıya geçeceğiz. Zaman zaman, 'Merkez Bankası burada politika tepkisi verdi mi?' diye konuşuluyor. Bu tabii tartışılabilir, fakat benim şahsi görüşüm ve kurul üyelerinin, biz burada oldukça güçlü ve dayanıklı bir politika tepkisini baştan verdik diye düşünüyoruz. Likidite politikasındaki sıkılaşma ve ilerde 50 baz puanlık koridor genişlemesi sonucunda kısa vadeli faizlerde en az 2,25 puan, en çok da 3,25 puanlık artışa imkan veren bir likidite politikası izliyoruz. Enflasyon beklentilerindeki değişikilik ne kadar olur diye baktığınızda, o da aşağı yukarı yarım puan civarında oldu. Bu yarım puana karşı bizim oldukça güçlü bir politika tepkisi verdiğimizi düşünüyoruz. Orada kısa vadeli politika faizlerini yükselten ülkelerle karşılaştırma yaptığımızda yine Türkiye oldukça ciddi bir parasal sıkılaştırmaya gitmiş şeklinde görülüyor."

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim