• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 10 °C

Bakan'dan 'konut balonu' yanıtı

Bakan'dan 'konut balonu' yanıtı
"Konut balonu" tartışmalarıyla ilgili değerlendirme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, konut ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “İnşaat sektörü uzun zaman devam eder. Böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Kentsel Dönüşüm’de rakamsal duruma önce bakmak istiyorum. Bugün itibariyle Kentsel Dönüşüm kapsamına giren bina sayısı kaç oldu ve bunlardan ne kadarı için adım atıldı?Ben buradan çıktığımda verdiğim rakamlarda değişim olabilir, çok canlı bir organizasyon bu. Dünkü rakamlara göre 37 farklı ilde 106 tane bakanlar kurulu kararıyla 6931 hektarlık alan riskli alan ilan edilmiş durumda. Bu alanlarda 1 milyon 100 bine yakın kişi yaşamakta. Yaklaşık 164 bin 300 binanın bulunduğu alanlardaki konut sayısı 377 binin üzerindedir. Uygulamaların büyük bir bölümünü yerel yönetimler yürütmektedir. Toplam 821 kurum ve kuruluş riskli yapıları belirlemek üzere lisanslandırılmış durumda. Riskli yapı tespitleriyle Türkiye genelinde 48 bin 623 yapının riskli yapı tespitleri yapılmış, bu yapılardaki toplam konut ticari konut sayısı da 173 bin 924’tür. Bu kentsel dönüşümü sadece biz yapmıyoruz, TOKİ yapıyor, belediye ve bakanlık birlikte yapıyoruz bir de vatandaş kendisi yapıyor. Biz bakanlık olarak bu Kentsel Dönüşüm için kira, faiz vesaire gibi katkılarımızdan dolayı da şu ana 924 milyon TL kaynak aktarmış durumdayız. Belediyelere bunlardan ayrıca 800 milyon taahhüdümüz var.

Bu kaynak konusu en başından beri bakanlık olarak üzerinde durduğunuz bir konu. Yeterli kaynak oluşturuldu mu? Yüzde 5 yanılma payıyla 6.5 milyon konut diyoruz. Bunun bedeli 1’in yanına yazacağınız çok sıfırlı rakamlardır. Tabi kaynak sıkıntımız var. Bütçe hazırlanıyor Türkiye'deki ekmek kazanından düşene bakmak lazım. Türkiye'nin yaması gereken sadece bu iş yok. Tabii bizim ekmek pişen kazanımızı büyütmemiz lazım Türkiye'de. Bunun kavgasını veriyor AK Parti. Türkiye'de işsiz, aşsız kalmazsa, herkes üretme seferberliğine girerse, üreticimiz, fabrikalarımız, santrallerimiz çoğalırsa o zaman bu kaynaklar her yerin artacaktır. Bütün bakanlıklara daha fazla kaynak verebilir duruma gelecektir. Bir bakanlığın bütçesini arttırmak için şu anda başka bakanlıktan alıp vereceksiniz. O zaman birlik beraberlikle omuz omuza veren bir ülke olacağız. Herkesin karnının daha tok olduğu, daha çok para kazanabildiği bilimadamlarımız, üniversite hocalarımızın huzur içinde araştırma yapabileceği bir Türkiye kavgası veriyoruz.

Kentsel Dönüşüm son dönemde biraz daha belediye ağırlıklı gitmeye başladı ama tam da bu dönemde inşaat sektörünün yavaşladığı gibi değerlendirmelerin olduğu konut balonu tartışmalarının oluştuğu bir dönem yaşıyoruz. Acaba bu tartışmaların Kentsel Dönüşüm’e etkisi ne olur? Biz bu ekmeği büyütme kavgası verirken, büyümemesi ve Türkiye'de huzurun olmaması, Türkiye'de gelişimin olmasıyla kendi ihracatlarının azalacağını düşünen belli mekanizmalar -fesat yuvaları diyorum ben bunlara- bunlar bu millet gülmesin diye, karnı tok olmasın diye, uçak yapmaya kalkan, helikopter üreten bir ülke olmasın diye, düne kadar soğan sarımsak patates satan bir ülkeydik, hala böyle bir ülke olsun sanayi üretimi olmaması için çalışan fesat yuvaları var. Bunların çevirdiği fırıldakları bu millet yemiyor. Bizi bozmaya düzenimizi bozmaya çalışan içerde entrikalar çevirmeye çalışan kurumlar sizin çevirdiğiniz fırıldaklar işe yaramayacak, biz uçağımızı da otomobilimizi de yapacağız, yüksek teknolojiye ulaşmış bir ülke haline geleceğiz diye direniyor. İnşaat sektörü baktığınız yere göre siz sadece çok yüksek katlı binalara bakar o bölgede pazarlamamış bir müteahhidi dinlerseniz balon hükmüne varabilirsiniz. Ama Türkiye'de müthiş bir konut açığı var. Toplumun sosyal yağısının değişmesi dolayısıyla çekirdek aile sayısı yüzde 78-75 olmuş. Evlenen çift hemen eve taşınıyor. Artık birlikte kayınvalide ile birlikte yaşam çok az. Böyle olunca bu konut ihtiyacı zaten varken konut talebi artacak demektir. O yüzden ben inşaat sektörünün çok uzun zaman devam edeceğini düşünüyorum. Tabii yaptığınız ürüne göre de değişiyor. Genel durumda böyle bir şey söz konusu değil.

Kentsel dönüşüm 20 yıllık bir süreci kapsayan bir proje. Bu kentsel dönüşüm çalışmalarından çıkan molozun inşaat atıklarının ayrıca dönüştürülmesi gibi bakanlığınız heyetleri Avrupa Birliği ülkeleriyle de bu konuda görüşme yapılıyor. Bu konuda bir netlik oluştu mu?

Demin rakamlarla ilgili konuşurken belediyelerde yapıyor derken bazı belediyeler bu konuyu çok hızlı ve güzel yapıyor. Bir Ümraniye Belediyesi’nde yüzde 60’a yakın dönüşüm oluştu son 3-5 yıl içinde. Kendiliğinden riskli alan ilan etmeden kategorik plan yapıldı, eğer parsellerinizi birleştirirseniz imar hakkınız artacak denilince vatandaşlar bir araya geldi ve daha kaliteli binalar yapılmaya başlandı. Atık yönetimi ve çevre konusunda Türkiye'de bir yanlış anlama var. Sanki çevre konusunda iyi değiliz, Çevre Bakanlığı bugüne kadar az şey yapmış şeklinde bir şey var. Biz çok iddialıyız bu hususta. Avrupa Birliği fasıllarından 27. sırada olmasına rağmen daha önce açıldı çevre faslı. Bu konuda çok daha iyi bir yerdeyiz. Mesela Ozon tabakasını riske eden karbon içeren gazlar vardır, bunların dünyada tüketimi ve ithalatıyla ilgili dünyada prensip kararları. Çoğu ülke buna tam uyamadı ama Türkiye öyle güzel uyguladı ki, BM’den biz iki kere ülke olarak ödül almışız. Türkiye kalkınırken çok hızlı kalkınan bir ülke. Çevre hususuna en çok dikkat eden ülkelerden biri. Diğer ülkelere ben hep söylüyorum, çevreyi hiç düşünmeden sanayi devrimi yaptınız ama Türkiye hem hızla kalkınıyor hem çevre konusunda Avrupa Birliği şartlarına uyuyor. Ayrıca iklimlendirme konusunda BM’de Sayın Cumhurbaşkanımız konuştu ben bir panel yönettim, orada bütün ülkelerin çevre konusundaki duyarlığımızı takdir ettiğini, Çevre Bakanlığımızın bu konuda çok iyi şeyler yaptığımızı başka ülkeler söylediler. Bakanlık çalışanlarımıza bir kere daha teşekkür edeyim. Atıkların yönetimi ile ilgili tam netleşmiş değil ama bu kadar büyük bir dönüşümün atığının depolama sıkıntısının çözümü gerekiyor, bu konuda çalışıyoruz.

Köysel ya da kırsal diyebileceğimiz dönüşüm çalışmaları Kentsel Dönüşüm’e paralel bir çalışma var. Belirlenmiş köy var mı el atacağınız? Üç tane belirlendi, üzerinde çalışılıyor. Bu pilotta biz neler yapmalıyız ki hatamız olmasın. Kırsalın durumu farklı yasası farklı. Ama kırsalda da dönüşüm yapmak zorunda olduğumuzu biliyorum. Çünkü belli bölgelerdeki kırsaldaki yapı stoku çok çok kötü. 3 köyde pilot uygulama yapılarak bunu yönetmemiz lazım. Zaman içinde bir yol haritamız çıkacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim