• BIST 111.032
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0640
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 14 °C

Bakan Işık Aksaray’da

Bakan Işık Aksaray’da
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni yatırımlar açısından 2015 yılının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni yatırımlar açısından 2015 yılının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Bakan Işık, bir dizi ziyaret ve Mercedes Benz Türk Aksaray kamyon fabrikasının kapasite artırım yatırımı temelini atmak için Aksaray'a geldi. Mercedes Benz Türk Aksaray kamyon fabrikasında düzenlenen temel atma törenine katılan Işık, yaptığı konuşmada, "Bu yatırımla, Mercedes-Benz, Aksaray fabrikasında üretim kapasitesini yüzde 100 oranında artırıyor. 1986'da üretime başlayan fabrikada 2015 sonuna kadar 355 milyon avro yatırım yapılmıştı. Önümüzdeki üç yılda 113 milyon avroluk yatırım daha yapılacak. Böylece fabrikamızda çalışan sayısı bin 800'den 3 bine ulaşacak. Biliyorsunuz Türkiye, AB'de, otobüs ve hafif ticari araç üretiminde birinci, kamyon üretiminde ikinci sırada yer alıyor. İnşallah bu yatırımla birlikte, bu özelliğimizi daha da perçinlemiş olacağız" dedi.

Türkiye'nin otomotiv sektöründe sahip olduğu potansiyeli dikkate aldığımızda, bu yatırımın ne kadar isabetli bir yatırım olduğunun daha iyi anlaşılacağını anlatan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2015 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 16 artış ile toplam 1 milyon 359 bin taşıt ürettik. Traktörü eklersek, toplam üretimde 1 milyon 400 binin de üzerine çıktık. Yine geçen yıl, küçük kamyon üretimimiz yüzde 42, kamyonet üretimimiz yüzde 31 ve ağır kamyon üretimimiz de yüzde 6 oranında artış gösterdi. İşin pazar tarafına baktığımızda da, geçen yıl otomotiv sektöründe satışların 1 milyonu geçtiğini görüyoruz. Kamyon pazarı ise, inşaat sektöründeki gelişmelerin de etkisiyle yüzde 7 oranında artış gösterdi. Son 10 yılda, kamyon pazarındaki ortalama artış yüzde 16 oldu. Yine geçen yıl, kamyon ihracatımız yüzde 10 oranında artış gösterdi. Bütün bu rakamlar, Türkiye'nin genel olarak otomotiv sektöründe, özelde ise kamyon üretiminde ne kadar ciddi bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu sektörde, önümüzdeki dönemde yeni yatırımların devam edeceğini düşünüyorum."

"YENİ YATIRIMLAR AÇISINDAN 2015 YILI VERİMLİ GEÇTİ"

Yeni yatırımlar açısından 2015 yılının oldukça verimli geçtiğini ifade eden Bakan Işık, "Geçen yıl Mart ayında üretimini tamamen Türkiye'ye kaydıran Man'ın Neoplan marka otobüslerinin tesislerinin açılışını yaptık. Nisan ayında ise Ford'un İstanbul Sancaktepe'de Ar-Ge Merkezi açılışını yaptık. Yine Mayıs ayında Hyundai 200 milyon avroluk yatırımla, H350 hafif ticari araç serisini ilk defa Güney Kore dışında üretimine ülkemizde başladı. Bunların dışında birkaç büyük otomotiv firması, Türkiye'de üretim yapmak için çalışmalar yürütüyor. Bu yatırımlar, ülkemize duyulan güvenin bir eseridir" diye konuştu.

Bakanlık olarak, ülkemizin otomotiv sektöründeki etkinliğini artırmak için yoğun bir gayret gösterdiklerini anlatan Işık, sözlerine şöyle devam etti:

"Zira otomotiv sektörü, üretim, ihracat, istihdam gibi göstergelerde ülkemizdeki lokomotif sektörlerin başında geliyor. Bu sektör, sadece ana sanayi açısından değil geniş bir etkileşim içinde olduğu yan sanayi açısından da ayrıca önemli. Bu sektörde, bir üretim üssü haline gelen ülkemizin, teknoloji ve tasarım üssü haline gelmesini hedefliyor ve çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yürütüyoruz."

"YENİ OTOMOTİV STRATEJİ BELGESİNİN HAZIRLIKLARINI TAMAMLADIK"

Önümüzdeki yıllarda, otomotiv sektöründe üretimin gelişmekte olan ülkelere doğru kaymasını sürdüreceğini kaydeden Fikri Işık, şöyle konuştu:

"Biz ülke olarak, sadece bu üretim için değil, Ar-Ge ve tasarım faaliyetleri için de bir cazibe merkezi olmak istiyoruz. Mekatronik, hafif malzemeler, yeni hurda araç yönetimi, emisyon, elektronik kontrol, yeni yakıtlar ve tahrik sistemleri, ortak araç platformu geliştirme, müşteri odaklı tasarım ve araç ağırlığını azaltma başlıca Ar-Ge alanlarını oluşturacaktır. Bu yeni sürece en iyi şekilde adapte olmak amacıyla yeni Otomotiv Strateji Belgesi'nin hazırlıklarını tamamladık, inşallah en kısa sürede uygulamaya başlayacağız. Yeni belgemizde temel hedefimiz yerli marka otomobillerimizi üretmek ve katma değeri yüksek ürün ile dünya otomotiv pazarında daha fazla söz sahibi olmaktır. Şu an otomotiv sektöründe dış ticaret dengesi açısından başa baş bir konumdayız. Yeni yatırımları artırarak, Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerine yoğunlaşarak, güçlü olduğumuz bu sektörde, ülkemizi net ihracatçı konumuna getireceğiz. Artık, otomotiv teknolojisini ve mevzuatını izleyen ve uygulayan değil belirleyen ülkeler arasında yer alacağız. Çalışmalarını sürdürdüğümüz yerli otomobil projesiyle, batarya, elektrik motoru, sürücü kontrol ünitesi ve otonom araç sistemleri gibi teknolojileri ülkemize kazandırmış olacağız."

TÜBİTAK'ta bir Otomotiv Mükemmeliyet Merkezi kurulacağını anlatan Işık, şunları söyledi:

"Yerli dizel motor üretmek amacıyla bir Motor Mükemmeliyet Merkezi kurmak için de çalışmaları başlattık. Otomotiv sektöründe büyük bir ihtiyaç olan Otomotiv Test Merkezini Bursa Yenişehir'de kurmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Test merkezini kuracağımız 4 bin 300 dönüm arazinin tahsis ve kamulaştırma işlemlerini tamamlamış durumdayız. Test merkezinin ilk aşaması olarak fren test pistinin inşaatına bu yıl içinde başlayacağız. Yine havacılık, uçak ve gemi teknolojileriyle ilgili bir mükemmeliyet merkezi kurmayı planlayan Rolls Royce firması ile TÜBİTAK arasında da bir protokol imzalandı. Biz, Mercedes-Benz'in de Ar-Ge faaliyetlerine çok önem verdiğini, firmanın dünya genelinde yaptığı yıllık Ar-Ge harcamasının 6 milyar dolar civarında olduğunu biliyoruz. Mercedes-Benz'in üretimi artıran yeni yatırımlarından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bununla birlikte, Mercedes-Benz'den Türkiye'de sürdürdüğü Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerini artırmasını bekliyoruz. Sizleri, ülkemizde Ar-Ge faaliyetlerine sağlanan desteklerden daha fazla yararlanmaya davet ediyoruz. Türkiye'nin ve şehirlerimizin daha fazla kalkınması için bu tür yatırımlara çok ihtiyacımız var. Bakınız, iki yıldan biraz daha fazla bir süredir Bakanlık vazifesini yürütüyorum. Bu iki yıl içinde, Aksaray'a dördüncü defa geldim. En son Ekim ayının sonunda gelmiştim ve o gün 3 fabrikayı ziyaret etmiştim."

Aksaray'a her geldiğinde, bu şehrin biraz daha geliştiğini, kalkındığını görüyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Işık, şöyle konuştu:

"Bugün Aksaray OSB'de 7 bin 500 kardeşimizin çalışıyor olması, bu şehrin geldiği seviyeyi göstermektedir. Bu kent için çalışan herkese, milletvekillerimize, belediye başkanımıza, valimize, bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Ama en çok teşekkürü Aksaraylı kardeşlerim, bu şehirdeki sivil toplum kuruluşları, sanayiciler ve iş adamları hak ediyor. İnanıyorum ki Aksaray burada durmayacak. Bu şehir, ihracatını 2002'ye göre 7-8 kat artırmayı başardı, ancak bundan çok daha iyisini yapacak. Aksaray'ın gelişmesi için, hükümet olarak ne gerekiyorsa yaptık ve yapacağız. Özellikle ulaşım altyapısını güçlendirerek bu şehri bir lojistik merkez haline getirmek istiyoruz."

Aksaray'ı; Ankara'ya, Konya'ya, Nevşehir'e, Karaman ve Niğde'ye bölünmüş yolla bağladıklarını anlatan Işık, "Ancak bölünmüş yolla yetinmiyoruz, inşallah Aksaray'dan hızlı tren hattı geçirmek ve Niğde'ye de hizmet verecek bir havalimanı yapmak için de çalışmalar devam ediyor" dedi.

"AR-GE REFORM PAKETİNİN TBMM GENEL KURULUNDAKİ GÖRÜŞMELERİNE BAŞLADIK"

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sadece Aksaray'da değil, Türkiye'nin tamamında çok olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Aralık ayında sanayi üretimimiz bir önceki yıla göre yüzde 4,5 oranında büyüdü. İnşallah, 2015 yılında yüzde 4'lük büyüme hedefini yakalayacağız. Bölgemizde yaşanan birçok zorluğa rağmen, temel göstergelere baktığımızda olumlu gelişme yaşıyoruz. Bilhassa 1 Kasım seçimlerinin ardından, yatırım iştahının yeniden arttığına şahit oluyoruz. Bugün temelini attığımız bu tesis bu gerçeği teyit ediyor. Yatırımların artması çok önemli, zira yatırım demek, üretim, ihracat ve istihdam anlamına geliyor. 2002'den itibaren yakaladığımız büyümede reel sektör yatırımlarının, özellikle de yabancı yatırımların önemli bir payı bulunuyor. 1984-2002 arasında, Türkiye'ye sadece 15 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım gelmişti. 2003'ten bugüne kadar yapılan yabancı yatırım 163 milyar doları geçti. Yabancı yatırımcıların ülkemize olan bu ilgisi, ekonomide ne kadar doğru adım attığımızın, güven ve istikrarın ne kadar değerli olduğunun bir göstergesidir. İnşallah, bu güven ve istikrarı korumaya devam edeceğiz."

Yeni dönemde, sağlam temeller üzerinde, her açıdan daha yenilikçi, rekabetçi bir ekonomik ortam inşa edeceklerini anlatan Işık, şunları söyledi:

"Dün çok önemli eylemler içeren Ar-Ge Reform Paketimizin TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerine başladık. Bu paketle, Ar-Ge ve yenilik ekosistemini oluşturan her birimin etkinliğini artırıyoruz. İnsan kaynağımızı çok daha etkili bir şekilde kullanmaya başlıyoruz. Mercedes, 2009 yılında Türkiye'de en erken Ar-Ge Merkezi kuran firmalarımızdan birisidir. Şu an Ar-Ge merkezinde 274 Ar-Ge personeli çalışmaktadır. Ar-Ge Reform Paketi, diğer birçok unsur için olduğu gibi, Ar-Ge merkezleri için de önemli yenilik getiriyor. Mesela, Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilen personelin projeler veya lisansüstü eğitimleriyle ilgili dışarıda geçirdikleri süreleri destek kapsamına alıyoruz. Bu personele sağlanan gelir vergisi istisna oranlarını artırıyoruz. Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilecek temel bilimler mezunlarının maaşlarının brüt asgari ücret kadarlık kısmını iki yıl süreyle biz karşılıyoruz. Ar-Ge merkezlerine sipariş yoluyla yaptırılan Ar-Ge projelerinin de vergi indiriminden yararlanmasının önünü açıyoruz. Proje bedelinin yarısını sipariş veren firma, diğer yarısını da siparişi alan Ar-Ge merkezi vergi indirimi için kullanabilecek. Yine Ar-Ge projeleri için yapılacak ithalata da Gümrük Vergisi istisnası getiriyoruz. Bunlar ve benzeri adımların Ar-Ge merkezlerimiz ve reel sektörümüz için çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Paketin kanunlaşmasıyla birlikte, Mercedes-Benz gibi firmaların daha fazla Ar-Ge harcaması yapacaklarına, Ar-Ge merkezlerinde daha fazla istihdam oluşturacaklarına inanıyoruz."

Bakanlık olarak, kapsamlı bir Üretim Reform Paketi için de çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Işık, sözlerine şöyle devam etti: "16-17 Ocak tarihlerinde Üretim Reform Paketi Çalıştayını gerçekleştirdik. Çalıştay sonunda otomotiv sektörünü etkileyen kümelenme, teknolojik alt yapı, ana-tedarik sanayi işbirliği ve daha birçok konuda önemli karar alındı. Bu kararların uygulanmasına yönelik gerekli çalışmaları başlattık ve ivedilikle hayata geçireceğiz. Dün, Gümrük ve Ticaret Bakanımız ile birlikte, TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısına katıldık. Sanayi odalarımızın temsilcileriyle birlikte, geniş bir değerlendirme yaptık. Cuma günü, OSD'nin düzenleyeceği çalıştay da sektör temsilcileriyle bir araya geleceğiz, otomotiv sektörüyle ilgili geniş bir değerlendirme yapacağız. Sanayicilerimizin beklentilerini Ar-Ge Reform Paketine büyük oranda yansıtmıştık. İnşallah, sanayicilerimizin ve otomotiv sektörümüzün beklentilerini Üretim Reform Paketine de azami derecede yansıtacağız. Şunu açık ve net bir şekilde ifade etmek isterim. Bu ülkede yatırım, üretim ve ihracat yapan sanayicilerimizin her zaman yanında olduk, bundan sonra da her zaman yanlarında olacağız. Bu vesileyle, bin 200 kişiye istihdam oluşturacak olan 113 milyon avroluk bu yatırımı gerçekleştiren Mercedes Benz'e huzurlarınızda bir kere daha teşekkür ediyorum. Kendilerini ülkemizde bir yabancı yatırımcı gibi görmediğimizi, artık buralı, Aksaraylı bir yatırımcı olarak gördüğümüzü de vurgulamak istiyorum. Mercedes Benz'e ülkemizdeki faaliyetlerinde başarılar diliyorum. Özellikle işçi kardeşlerimden iş güvenliği hususuna dikkat etmelerini rica ediyor, kazasız belasız bir iş hayatı geçirmelerini diliyorum."

Konuşmaların ardından temel atıldı. Temel atma törenine AK Parti Aksaray Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu, Mustafa Serdengeçti, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Karatay, Mercedes Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Müdürü Prof. Dr. Frank Lehmann ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Işık Aksaray’da

Bakan Işık Aksaray’da

Bakan Işık Aksaray’da

Bakan Işık Aksaray’da

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim