• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 8 °C

Bakan Güllüce: Dünyayı korumalıyız

Bakan Güllüce: Dünyayı korumalıyız
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce çevre ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Üzerinde yaşadığımız dünyayı korumayı ve gelecek nesillere temiz bir yeryüzü bırakmayı vazife telakki ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda IPA yardımlarını destekliyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) fonlarıyla yürütülen bazı çevre altyapı yatırımlarının büyükşehir belediyelerine devri için imza töreni düzenlendi.

Güllüce, törende yaptığı konuşmada, IPA fonları desteğiyle yürüttükleri bazı projelerin faydalanıcısının değiştiğini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) fonları ve ulusal kaynaklar vasıtasıyla Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığınca yürütülen 10 altyapı projesinin "On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu"nun yürürlüğe girmesiyle büyükşehir belediyelerine devredildiğini belirten Güllüce, 223 milyon avroya mal olacak yatırımlar tamamlandığında 1 milyon 482 bin 600 kişiye hizmet vereceğini bildirdi.

Güllüce, projelerin yüzde 85 oranında AB fonlarından, yüzde 15'inin de milli kaynaklardan sağlanacağını kaydetti.

Hükümetin büyük önem verdiği çevre yatırımlarının ülke genelinde tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayan Güllüce, çevre konusunda her kesimin hassas davranması gerektiğini anlattı.

"IPA yardımlarını destekliyoruz"

Güllüce, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılması gerektiğine dikkati çekerek, "Üzerinde yaşadığımız dünyayı korumayı ve gelecek nesillere temiz bir yeryüzü bırakmayı vazife telakki ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda IPA yardımlarını destekliyoruz. IPA destekleri, AB'ye uyum sürecinde çevre alanındaki yükümlülüklerine katkı sağlamaktadır" dedi.

IPA fonlarının katı atık, içme suyu ve su arıtma tesisleriyle teknik yardım projeleri için kullanıldığını vurgulayan Güllüce, şöyle devam etti:

"Şüphesiz ki çevre altyapı yatırımlarının, yeterli finansman kaynağı sağlanarak gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Yatırım yapıldıktan sonra işletilmesinin sürdürülebilirliğinin sağlanması da çok önemlidir. Bu doğrultuda büyükşehir belediyelerimizin, bakanlığımızın Avrupa Birliği Yatırımları Dairesine azami destek vermelerini özellikle istirham ediyorum."

Projelerin yürütülmesinde desteklerini esirgemeyen il ve ilçelerin belediye başkanlarına teşekkür eden Güllüce, çevre operasyonel programının bütçesinin yaklaşık 765 milyon avro olduğunu ve toplam 39 çevre altyapı projesini kapsadığını bildirdi.

"Gerekli esneklik gösterilmeli"

İnsanların ve çevrenin ihtiyaçlarını en yüksek standartta karşılamayı amaçladıklarını dile getiren Güllüce, şunları söyledi:

 

"Bu amacın AB çevre hassasiyeti ve politikalarıyla kesişmesi gayet sevindiricidir. Fonların tam anlamıyla sarf edilmesi için AB yetkililerinin de gerekli esnekliği göstermesi, birlikte olması, katkıda bulunması ve destek vermesi talebimizdir. AB'nin bir parçası olarak ilerlemekte kararlı olan ülkemize aktarılması için yapılacakların tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Asıl amaç bazı süreçlerin icra edilmesinden ziyade yatırımların gerçekleşmesidir."

"5. vites" benzetmesi

Güllüce, ortaklıkta "ilişkilerin çok yoğun olması" şeklinde bir kural bulunduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu.

"Eğer ilişkileriniz çok yoğun değilse ortaklığınızın yararını fazla göremezsiniz. Ne yapmalıyız ve nasıl yapmalıyız ki zaman ve kaynak kaybımız olmasın? Ne kaybedecek zamanımız ne de kaynağımız var. Çok hassasız. Zamanı dakikamıza kadar önemsiyoruz. Bu konuda bir toplantı yapalım. Yolda yürümeden önce eksikliklerimizi belirleyelim. Zaman ve kaynakla ilgili önümüzdeki engelleri aşacak, ilişki yoğunluğumuzu artıracak yol haritamızı belirleyelim. Bakanlığımız ve ilgili kurumlarca varsa eksikliklerimiz tamamlayalım. Sizlerin varsa siz düzeltin. Ortaklık böyle olur zaten. Biz, bir ileri iki geri falan değil, 5. vitese arabamızı takıp hızla dünyayı temiz çevreye kavuşturmak istiyoruz."

"Çevre en önemli fasıllardan biri"

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının AB'nin ülkede yaptığı çalışmalar ve işbirliği kapsamında en önemli ortaklarından birisi olduğunu söyledi.

Çevre müktesebatının, yaklaşık 300 maddelik yasal düzenlemeyle en önemli fasıllardan birisi olduğunu dile getiren Szombati, "Müzakerelerin başlangıcı 2009'dan beri 27. fasıl olan çevre sektöründe önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu ilerlemeye dayanarak Türk dostlarımızı hem yurt içinde hem yurt dışında daha iddialı ve koordineli çevre ve iklim politikalarını uygulamak için teşvik edebiliriz" ifadesini kullandı.

Szombati, Bakan Güllüce'nin ortaklık konusunda değerlendirmesi üzerine ise şunları kaydetti:

"Bizler de tamamen size katılıyoruz. Kısa sürede, hızlı şekilde ve az maddi kayıpla hareket etmek aslında hepimiz için ortak çıkardır. Kesinlikle 5. vites... İşbirliğini ileriye taşımak üzere görüşmekten çok büyük mutluluk duyacağız. Mesajınızı aldım. Bunun gereğinin yapılması için elimizden geleni yapacağız."

Konuşmaların ardından anlaşma, Bakan Güllüce ile Ankara, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Trabzon, Ordu, Balıkesir, Mersin, Adana ve Van büyükşehir belediye başkanları ve temsilcileri arasında imzalandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim