• BIST 110.059
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0839
  • Euro 4,9947
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C

Bağış veryansın etti: Neden rahatsızsınız

Bağış veryansın etti: Neden rahatsızsınız
Avrupa Birliği Bakanı Bağış, "Özellikle bu ülkenin istikrarına kast edenlere sesleniyorum. Bu topraklardan kazandığınızı bu milletten kazandığınızı neden bu milletin birliğine ve dirliğine kast etmek için kullanıyorsunuz?" diye sordu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Özellikle bu ülkenin istikrarına kast edenlere sesleniyorum. Bu topraklardan kazandığınızı bu milletten kazandığınızı neden bu milletin birliğine ve dirliğine kast etmek için kullanıyorsunuz? Neden Türkiye'nin istikrarından bu kadar rahatsızlık duyuyorsunuz" dedi.

TİM Leonardo Da Vinci Projeleri Açılış Programı ve Türk Ulusal Ajansı ile TİM Arasında Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü İmza Töreni'nde konuşan Bağış, Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Faaliyeti kapsamında projeleri kabul edilen TİM bünyesindeki İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'ni kutladı.

Bağış, ihracatçı birliklerinin Türkiye'nin kültür elçileri ve fahri konsolosları olarak, AB'nin son dönemde bozulan kimyasını düzelteceğine, gevşeyen ilişkileri çelik halat örer gibi sımsıkı öreceğine yürekten inandığını belirterek, bundan birkaç sene öncesine kadar networking, inovasyon ve meslekte uzmanlaşma kavramlarının Türkiye'ye fersah fersah uzak kavramlar olduğunu söyledi.

Egemen Bağış, artık Türkiye'nin de bu konudaki taleplere ciddi cevap verebilen ve gerektiğinde projelere destek çıkabilen Ulusal Ajans gibi kurumları olduğunu vurgulayarak, Ulusal Ajans'ta Erasmus ile birlikte en yüksek bütçeye sahip olan programın Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim programı olduğunu açıklamanın kendisi için bir gurur vesilesi olduğunu belirtti.

Bakan Bağış, 106 proje arasından kabul edilen 33 projeye Ulusal Ajans tarafından yaklaşık 8 milyon avro hibe tahsis edilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu projeler aracılığıyla mesleki eğitimin 33 farklı alanında Avrupa'da var olan yenilikçi uygulamanın ülkemize ve söz konusu projelerde ortak olan diğer ülkeler arasında transfer edilecek. Bu projeler sayesinde Avrupa'da ortaklıklar kurularak birçok alanda dünya çapındaki yenilikler, uygulamalar, metotlar ve tecrübeler mesleki eğitim sistemimize kazandırılıyor. Bugün Türkiye'nin önündeki en büyük engel nitelikli ara elemanı eksikliğidir. Bu yüzden de Türkiye'nin kayıp ara eleman neslini tekrar yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. İnancımız odur ki, bu mesleki eğitim programlarının iş dünyasının ihtiyaçlarına yönelik projeleri sayesinde orta ve uzun vadede ülkemizde çok daha kaliteli ve nitelikli bir işgücü oluşacaktır."

-"Beyin göçünü beyin gücüne dönüştürmek için çabalıyoruz"

Bağış, "Yenilikçi Teknolojilerle Mesleki Eğitimde Fırsatları Harekete Geçirme" adlı Yenilik Transferi projesi kapsamında Litvanya, Polonya ve İspanya'dan ortak kurumlarla kimya sektöründe çalışanların bilgi, beceri ve teknikleri geliştirilecek ve bir elektronik öğrenme modülü oluşturulacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bir Avrupalı yazar der ki; 'Akıllı adam aklını kullanır. Daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır' Biz de diyoruz ki; birlikte çalışıp üretmek varken, akıllarımızı birleştirmek varken neden saflarımızı ayrı ayrı yürümeyi kabul edelim? Son zamanlarda en büyük sıkıntılardan birisi de Türkiye'nin beyin göçüdür. Bu konuda İbn-i Sina, 'Bilim ve sanat takdir edilmedikleri yerden göç ederler' der. İşte biz bu göçü engellemek, hatta tersine çevirmek için gerekli bütün adımları da Ulusal Ajans'ımızla birlikte atıyoruz. Beyin göçünü beyin gücüne dönüştürmek için çabalıyoruz."

Bağış, 2003'ten 2013'e kadar İstanbul'a 2 bin 644 tane proje için tam 96 milyon avro hibe edildiğini ifade ederek, "Yani güzel İstanbulumuzu Avrupa Birliği'ne tanıtmak için tam 2 bin 644 tane altın değerinde fırsatımız olmuş" dedi.

Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolüne TİM'in de dahil olmasıyla "bir olalım iri olalım diri olalım" sözlerinin tam karşılık bulduğunu vurgulayan Bağış, Türkiye'nin birlik ve başarısından rahatsızlık duyanlar olduğunu söyledi.

- "Türkiye kendine güvenmeye başladıkça, etrafını da ihya etmeye başladı"

Bağış, son 11 yıllık istikrarın getirdiği en büyük yeniliğin özgüven olduğunu dile getirerek, "Türkiye kendine güvenmeye başladıkça, etrafını da ihya etmeye ve yeşillendirmeye başladı. Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar alt yapı ve ulaşıma yatırım yapan bir hükümet olduk. Sadece Marmaray, Kanalistanbul, 3. Köprü ve 3. Havalimanı projeleri bile ulaşıma verilen önemin altını çizmek için yeter" dedi.

Hükümetin başarılardan rahatsız olan çevrelere özellikle seslenmek istediğini dile getiren Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle bu ülkenin istikrarına kast edenlere sesleniyorum. TİM'i tenzih ederek söylüyorum. Bu topraklardan kazandığınızı bu milletten kazandığınızı neden bu milletin birliğine ve dirliğine kast etmek için kullanıyor sunuz? Neden Türkiye'nin istikrarından bu kadar rahatsızlık duyuyor sunuz? Neden bu milletin zenginleşmesinden huzursuz oluyorsunuz? Ama artık şunu kabul etmek zorundasınız; Birileri kazanırken milletin fakirleştiği günler geride kalmıştır. Dışarıda faiz lobisinin maşası olanlar şimdi bir adım öteye geçerek palalık yapamaya başladılar. O palanın adresi de çok geçmeden ortaya çıktı. Palayla bu milletin huzuruna kast edenlerin aslında parti içinde birbirlerini doğramaya kalktıklarına şahit olduk. Kaçırılma numaralarıyla dikkat çekmeye çalışan provakatörler, 6 oktan tatmin olmayıp, o 6 oku pala olarak değiştirmeye niyetlenmiş. Allah bunlara akıl fikir versin."

Bağış, bugün dünyanın ilk toplu alış veriş merkezi olan Kapalıçarşı'nın Fatih Sultan Mehmet döneminin bir eseri olduğunu belirterek, "İstanbul, sabah müşterinin dükkana girdiği vakit, esnafın, 'Ben bugün siftah yaptım, ama komşum yapmadı, lütfen benden değil, ondan alın' dediği bir ticari anlayışın temsilcisidir. Bugün de İstanbul'u yine geçmişteki gibi cazibe merkezi haline getireceğiz. Avrupa'ya İstanbul'suz Avrupa eksik ve fakir kalır' diyoruz" şeklinde konuştu.

www.aksiyonhaber.com

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim