• BIST 110.932
  • Altın 174,529
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C

AYM'den TSK personeli için nikahsız yaşama kararı

AYM'den TSK personeli için nikahsız yaşama kararı
Anayasa Mahkemesi, nikahsız karı-koca hayatı yaşayan askerlerin TSK'dan çıkarılmasını düzenleyen kanun hükmünün iptal istemini reddetti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 5. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi,  baktığı bir davada, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun söz konusu hükmünün iptali  istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Yüksek Mahkeme, düzenlemenin iptal istemini reddetti.

Kararın Resmi Gazete'de yayımlanan gerekçesinde, kanun koyucunun  düzenleme yetkisi kapsamında, statüleri kanunlarla oluşturulan ve buna göre  mesleğe alınan kamu görevlilerine birtakım hak ve yükümlülükler getirebileceği  belirtildi.

Askerliğin, disiplin ve fedakarlık temeline dayandığı anlatılan  gerekçede, bu nedenle bu görevi ifa edenlerin güven, itibar ve saygınlığın gereği  olarak katı meslek ilkelerine tabi tutulmalarının normal olduğu ifade edildi.

Gerekçede, kişilerin askerlik mesleğini seçmekle artık sivillere  getirilemeyecek bazı sınırlamaların askeri disiplinin tesisi için kendileri  açısından uygulanmasını kabul etmiş oldukları değerlendirmesine yer verildi.

İtiraza konu kuralın hürriyeti bağlayıcı bir ceza değil disiplin  temeline yönelik TSK'dan çıkarma cezası öngördüğüne işaret edilen gerekçede,  şöyle denildi: "Bunun dışında asker kişiler açısından suçun sübut bulması için  yapılan uyarı ve ikazlara rağmen söz konusu fiilin işlenmesinde ısrar etme şartı  da aranmaktadır. 

Ayrıca sadece asker kişilerle ilgili bir düzenleme olduğundan ve  askerlik hizmetinin gereği gibi yürütülmesini sağlamayı amaçladığından demokratik  toplum düzeniyle de çelişmemektedir. Dolayısıyla özel hayatın gizliliği hakkına  keyfi ya da hakkın özüne dokunacak bir sınırlama getirmeyen, temel hakkın  kullanımını ortadan kaldırmayan itiraz konusu kural, istisnai bir alanda ve dar  kapsamlı olduğundan sınırlı ve ölçülüdür."
Özel hayatın korunmasını, istisnai bir alanda ve anayasal ilkelere  uygun olarak asgari oranda sınırlandıran düzenlemenin birey haklarıyla kamu  yararı arasında açık bir dengesizlik yarattığı da söylenemeyeceği belirtilen  gerekçede, "Bu anlamda kural, askerlik hizmetinin gereği gibi yürütülmesini  sağlamayı amaçladığından, sınırlamanın bu açıdan da ulaşılmak istenen amaçla  orantılı olduğu açıktır" ifadesi kullanıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim