• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

ATO Meclis Başkanı Kulak: Türkiye, nitelikli istihdam gücünü elinde tutmalı

ATO Meclis Başkanı Kulak: Türkiye, nitelikli istihdam gücünü elinde tutmalı
Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Türkiye'deki ortamın, 4. sanayi devrimine uyum sağlama konusunda katkı yapabilecek insanları ülkeye...

Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Türkiye'deki ortamın, 4. sanayi devrimine uyum sağlama konusunda katkı yapabilecek insanları ülkeye çekmekten ziyade buradakileri de kaçıracak yönde geliştiğini söyledi. Kulak, Türkiye'nin nitelikli istihdam gücünü elinde tutmak için gereken önlemleri hızla alması gerektiğini söyledi.

ATO'nun 2016 yılındaki ilk meclis toplantısı, Tarkan Kulak başkanlığında gerçekleşti. 2015 yılı kesin mizanı ve yönetim kurulu faaliyet raporunun oybirliğiyle kabul edilmesinin ardından söz alan Meclis Başkanı Tarkan Kulak, İsviçre'nin Davos kasabasında toplanan Dünya Ekonomik Forumu'nun, Türkiye ve Adana'ya nasıl yansıyacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kulak, "Türkiye'nin, sanayisini teknoloji yoğun sektörlere yönlendirmesi, inovasyon, Ar-Ge ve yenilikçiliğe önem vermesi, nitelikli insan gücü havuzunu genişletmesi ve bunları projelendirme zorunluluğu bulunuyor. 4. sanayi devrimine uyum sağlama, ancak bilime ve rasyonel düşünceye öncelik veren bir anlayışla mümkün olabilir. Türkiye'nin ortamı, 4. sanayi devrimine uyum sağlama konusunda katkı yapabilecek insanları ülkeye çekmekten ziyade Türkiye'dekileri de kaçıracak bir yönde gelişmektedir. Türkiye, nitelikli istihdam gücünü elinde tutmak için gereken önlemleri hızla almalıdır. Buna bağlı olarak Türkiye'nin, 4. sanayi devriminden etkilenecek alanları, üretim, dağıtım, tüketim, eğitim, sosyalleşme gibi alanları önceden araştırıp, analiz edip yeni ürünleri kendisi üretebilecek noktaya gelmesi gerekmektedir. Yoksa bunlarda da ithalatçı konumuna gelir." dedi.

Adana'nın dış etkenlerden korunup, ekonomisini geliştirebilmesi için ülke içinden nitelikli insanları çekecek iş, finans, eğitim, sağlık ve sosyal olanakları iyileştirmesi gerektiğini vurgulayan Tarkan Kulak, "Yenilik geliştirme, inovasyon ve Ar-Ge alanlarında somut çıktılar ortaya koyabilecek üniversite-özel sektör işbirliklerinin gelişmesi ve istihdam kaynaklarının bu alana entegre olmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır. Adana'nın kaynakları ile küresel talebe cevap verilebilecek alanlar araştırılmalıdır. Bu konuda gerekirse dünyanın en iyi araştırma şirketleri ile çalışılmalıdır. Türkiye'deki zengin insan kaynağı sermayesinin kullanılabilmesini sağlayacak yasal ve fiziki engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Nüfus içindeki çeşitliliğin yaratıcılık ve sosyal hayatı zenginleştirme etkisi değerlendirilmelidir." görüşlerini dile getirdi.

Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe de Adana'nın, 2016'da hayata geçirilecek projelerle altın dönemini yaşayacağına işaret etti. Bu hedef doğrultusunda başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalarda önemli aşamalar kaydettiklerini ifade eden Menevşe, yeni dönemde sektörel sanayi sitelerinin kurulması konusunda; sektörlerin kümelenebileceği site arsalarının üretilmesi ve tahsisi, işletmelerin yerleşim alanları dışına alınması, altyapı ve inşaat işlerinin yapımı ve koordinasyonu sorunlarının çözümü için Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'dan, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nı görevlendirilmesini istediklerini söyledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim