• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 7 °C

"Amerikan pamuğuna ek vergi Türkiye'ye zarar verir"

"Amerikan pamuğuna ek vergi Türkiye'ye zarar verir"
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, "Bugün tekstil sektörünün ana hammaddesi olan pamuğa ilave vergi...

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, "Bugün tekstil sektörünün ana hammaddesi olan pamuğa ilave vergi getirilmek istenmesi sektöre çok zarar verecektir." dedi.

2014 yılında Amerikan pamuğuna başlatılan damping soruşturmasının nihai bildirim raporunun açıklanmasının ardından sektör temsilcileriyle değerlendirme toplantısı düzenleyen Karaküçük, damping soruşturması kapsamında ABD pamuğu ithalatına ilave vergi konulmasına yönelik çalışmaların, 25 milyar dolar ihracat yapan Türk tekstil sektörüne zarar vereceğini söyledi.

Gelecek ek vergilendirmenin, ABD ekonomisine zarar vermeyeceğini aksine Türk ekonomisine zarara vereceğini kaydeden Karaküçük, "Bugün tekstil sektörünün ana hammaddesi olan pamuğa ithalat kısıtlaması getirilmek istenmesi, Amerikan pamuğuna damping soruşturması kararı ve ithalatına ilave vergi konulmasına yönelik çalışmalar Amerikan ekonomisine değil; 1,5 milyon ton pamuk tüketimi olan ve bu ihtiyacının 1 milyon tonluk kısmını ithalatla karşılamak durumunda olan Türk tekstil sektörüne, dolayısıyla Türkiye ekonomisine zarar verecek bir karardır. 25 milyar dolar ihracatı ile lokomotif sektör olan tekstil ve konfeksiyon, perakende ve inşaat gibi sektörlerden sonra, Türk imalat sektörü içerisinde en büyük istihdama sahiptir. Cari açık yönünden incelediğimizde de tekstil sektörü otomotiv sektöründen daha fazla katma değere sahiptir. Bu kadar önemli bir sektörün ana hammaddesi ile ilgili alınacak herhangi bir karar sektörü ciddi şekilde etkileyecek ve ülke ekonomisine olumsuz yansıyacaktır. Bu itibarla; tekstil sektörünün desteklenmesine devam edilmesi ve bu damping soruşturması kararının gözden geçirilmesine ihtiyaç vardır." diye konuştu.

"İTHALATTA ABD PAMUĞU YÜZDE 50 PAYA SAHİP"

Türkiye'nin pamuk ithalatında ABD pamuğunun yüzde 50'lik paya sahip olduğuna değinen Karaküçük şöyle konuştu: "Rapor kapsamında, örneklemeye dahil edilen LDC, Noble, Cargill ve Staple firmaları için soruşturma dönemine yönelik damping marjı hesabı yapılmıştır. Damping marjları, normal değer ile ihraç fiyatlarının ağırlıklı ortalamalarının karşılaştırılması suretiyle hesaplanarak yüzde 3,14 ile yüzde 7,91 arasında değişen marjlar tespit edilmiştir. Ancak Türkiye'nin pamuk ithalatında yüzde 50 oranında paya sahip olan ABD pamuğu diğer ülkelere daha yüksek bir ithalat birim fiyatına ulaşmıştır. Son üç yıllık dönem içerisinde Türkiye'nin en büyük 4 pamuk tedarikçisi içerisinde en yüksek birim fiyata sahip ülke ABD'dir. Hatta, 2013 ve 2014 dönemlerinde Yunan, Türkmen ve Brezilya pamuk ithalat birim fiyatları gerilerken Amerikan pamuğu birim fiyatı dolar bazında 1,95'den 2,03'e yükselmiştir. Dolayısıyla, fiilen Amerikan pamuğunda damping uygulamasının varlığından söz etmek mümkün değildir."

"RAPOR GÖNDERİLDİ"

Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'ne konu hakkında rapor gönderdiklerini belirten Karaküçük, şunları dile getirdi: "Tekstil sektörü Türkiye'nin ihracat ve istihdam bakımından en önemli sektörlerinden birisidir. Ülkemizin, yan sanayileri ile birlikte 2 milyon kişinin istihdam edildiği tekstil sektörünü destekleyerek tamamen milli sermaye ile oluşturulan bu sektörel gelişimi sürdürmesi gerektiği malumdur. Buna karşın, tekstil sektörünün en önemli hammaddesi olan pamuk tedariki ile ilgili olarak Amerikan pamuğuna getirilmek istenen ilave ithalat vergisi sektör için en büyük tehdittir. Nitekim, sektör yıllık 900 bin ton ithalatıyla dünyanın önde gelen pamuk ithalatçılarından birisidir. Yeterli üretim kapasitesi oluşmadan uygulamaya konulacak olası önlemler tekstil sektörünü ve konfeksiyon üretimini dolayısıyla ihracat ve istihdamı olumsuz şekilde etkileyecektir. Yerli üretim dalını desteklemek adına uygulanmak istenen söz konusu önlemlerden önce pamuk üretimini ve kalitesini artıracak önlemler yürürlüğe konulmalıdır."

"Amerikan pamuğuna ek vergi Türkiye'ye zarar verir"

"Amerikan pamuğuna ek vergi Türkiye'ye zarar verir"

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim