• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 15 °C

AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanlığı Hocalı Katliamını Kınadı!

AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanlığı Hocalı Katliamını Kınadı!
AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner'in Başkanlığı'nda bir araya gelerek, Hocalı...

AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner'in Başkanlığı'nda bir araya gelerek, Hocalı Katliamı'nın 24. Yıldönümünde Ermenilerin gerçekleştirdiği ve çok sayıda Azerbaycanlının hayatını kaybettiği katliamı kınadı.

AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde, Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetlerinin Sovyetler Birliği'nin desteği ile yüzlerce Türk'ü katlettiğini söyledi.

"25 ŞUBAT'I 26 ŞUBAT'A BAĞLAYAN GECE 83 ÇOCUK, 106 KADIN VE 70'DEN FAZLA YAŞLI OLMAK ÜZERE TOPLAM 613 KİŞİYİ KATLEDİLDİ"

Ermenilerin, 21. Yüzyılın eşiğinde, Dünya'nın gözleri önünde; kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisi gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Nurgül Güner, "Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı'da yaklaşık 3.000 civarı Azeri bulunmaktadır. Ermeniler, 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gecede; 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir" dedi.

"O KARA GECEDE YAŞANANLAR ULUSLARARASI KAMUOYU, ULUSLARARASI KURULUŞLAR VE BATI TARAFINDAN GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİR. OYSA HOCALI" DA YAPILAN KATLİAM AZERBAYCAN'DAKİ KARDEŞLERİMİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE; TÜM İNSANLIK NEZDİNDE İŞLENMİŞ BİR SUÇTUR"

Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin ve Ermenilere destek olan Sovyetler Birliği'nin yaptıkları insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi'ne karşı olarak işlenmiş bir suç olduğuna dikkat çeken Nurgül Güner, "Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı" da yapılan katliam Azerbaycan'daki kardeşlerimiz başta olmak üzere; tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki, masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür. Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur. Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir" diye konuştu.

"HOCALI" DA ZULME MARUZ KALAN AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN ACISINI, ANADOLU HALKI YÜREĞİNDE HİSSETMİŞTİR"

Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir. Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş iki milletiz diyen AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner, "Hocalı" da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bugüne kadar merhum Haydar Aliyev'in de dediği gibi "Bir Ananın İki Oğlu" olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir" şeklinde konuştu.

"BUGÜN HAİNCE VE KALLEŞÇE BOMBA YÜKLÜ ARAÇLARLA; ASKER, SİVİL, KADIN, ÇOCUK DEMEDEN İNSANLARI KATLEDEN ZİHNİYETLE; HOCALI" DAKİ ZİHNİYET BİREBİR AYNIDIR"

AK Parti Kars Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat üyeleriyle birlikte 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ'da, Hocalı'da yapılan katliamı kınadıklarına vurgulayan Başkan Güner, özetle şunları söyledi:

"Bizim için dün Srebrenitsa'da, Halepçe'de, bugün Hama'da, İdlip'te, Türkmen Dağında yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı'da yaşananlar da odur. Bugün haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla; asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı" daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay; AK Parti olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına, Azerbaycan soydaşlarımıza tekrar başsağlığı diliyoruz."

AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanlığı Hocalı Katliamını Kınadı!

AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanlığı Hocalı Katliamını Kınadı!

AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanlığı Hocalı Katliamını Kınadı!

AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanlığı Hocalı Katliamını Kınadı!

AK Parti Kars Kadın Kolları Başkanlığı Hocalı Katliamını Kınadı!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim