• BIST 93.043
  • Altın 193,760
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 25 °C

AK Parti Aralık Ayı İl Danışma Meclisi Toplantısı Gerçekleştirildi

AK Parti Aralık Ayı İl Danışma Meclisi Toplantısı Gerçekleştirildi
Kastamonu'da AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi.

Kastamonu'da AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, 1 Kasım erken genel seçimleri sonrasında tekrar göreve geldikten sonra Kastamonu'da birtakım işlerin belirli seviyeye geldiğini ve bu işlerin kaldığı yerden devam ettirildiğini belirterek, "Kastamonu'da yıllar içerisinde birtakım işler belli seviyeye gelmiştir. Bazı işler ihale edildi, bazı işler ihale sürecinde, bazıları da yapımı devam ediyor. Fakat kafamıza takılan bazı bekleyen işler, hafta sonra ilimizi ziyaret eden Bakanımız Veysel Eroğlu tarafından çözüme kavuşturuldu. Kastamonu'da yıllardır bekleyen işler vardı. Bizden önce, koalisyon döneminde kenara köşeye atılmış bekleyen projeler vardı. Bunların hepsini hamdolsun AK Parti, bir bir yerine getiriyor" dedi.

Taşköprü Karadere Barajı'nin 8 yıl içerisinde üçte birlik bölümünün tamamlanabildiğini fakat AK Parti döneminde geriye kalan üçte ikilik kısmının tamamlanarak barajın açıldığını ifade eden Çelik, "Tüm sulama sistemleriyle birlikte bugün, çok büyük bir arazi sulanabiliniyor. Kırık Barajı bekliyordu, sayın bakanımızın da büyük çabalarıyla, Başbakanımızın destekleriyle bu konudaki engelleri de aştık. Oyrak Barajı, olmaz, yapılamaz deniliyordu, zemini su tutmaz deniliyordu ama biz, barajın bir kısmının yeri kaydırılarak halen planlama çalışmaları devam ediyor. Kızlaryolu Barajı, Tosya için önemli bir konuydu, yıllardır bekliyordu inşallah önümüzdeki dönemde bu projeyi de hayata geçirmiş olacağız" diye konuştu.

2016 yılının yıllardır bekleyen projelerin hayata geçeceği ve açılışlarının yapılacağı bir yıl olarak gördüklerini söyleyen Çelik, "Hacettepe Üniversitesinden Kastamonu Üniversitesine devri yapılan Tıp Fakültesiyle ilgili de çalışmalarımız sürüyor" şeklinde konuştu.

7 Haziran Genel Seçimlerinin ardından Türkiye'de yeniden terörün hortlatıldığını hatırlatan Çelik, "Yeniden şehitlerimiz gelmeye başladı, terör birçok kişiyi mağdur etti. Bizim, seçimlerden sonra başlatmış olduğumuz terörlü ilgili kararlı mücadelemiz, 1 Kasım seçimlerinin ardından da devam ediyor. Bizim, terörle yaptığımız mücadeleyi diğer siyasi partiler bir seçim yatırımı olarak değerlendirdi. Ama göründü ki, 1 Kasım'dan bu tarafa da aynı baştaki kararlılıkla mücadelemiz devam ediyor. Terörün kökü kazanılıncaya kadar terörlü mücadelemiz devam edecek. İnşallah bu mücadelemizden geri adım atmayacağız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de ve Kastamonu'da çok güzel işlerin olduğunu ve bazı çevrelerin bu kadar güzel işler olurken yazıp çizdiğini anlatan Çelik, şöyle konuştu: "Genelde de ülkemiz hakkında, hükümetimiz hakkında, partimiz hakkında eleştiriler yazıldığı gibi Kastamonu'da da oluyor. Bunlar bizim asla moralimizi bozmayacak. Eğer biz, yanlış yapmış olsaydık, hatalı davranmış olsaydık, milletimiz refahı ve mutluluğu için çalışmamış olsaydık, Kastamonu'ya hizmet etmemiş olsaydık, bugün ne belediye bizde olurdu, ne de üç tane milletvekilini Kastamonulu hemşehrilerimiz AK Parti'ye verirdi. Gerçekçi olmamız gerekiyor. Bu arkadaşlar tabii ki, bardağın küçük bir tarafını sürekli gündeme getirerek, eksikler elbette olacaktır, hayat devam ediyor. Eksikleri tamamladıkça yeni eksiklikler ortaya çıkacak. Bunları da yapmaya devam edeceğiz. Biz, eleştirilerden elbette kendimize bir şeyler çıkartırız. Ama sürekli sürekli, sürekli sürekli sanki Kastamonu'da hiçbir şey olmuyormuş gibi, hiçbir hizmet yapılmıyormuş gibi yazılar görünce de maalesef üzülüyoruz. Tabii ki bunlar, bizim şehvimizi asla kırmaz. Ben, bu arkadaşlara da biraz daha AK Parti'den önceki dönemle 2002 yılına kadar ihmal edilmiş, bir kenara atılmış, Ilgaz'ın arkasında kalmış Kastamonu ile Pınarbaşı ile ve Cide ile diğer ilçelerimizle birde AK Parti dönemini karşılaştırın. Neler olmuş aradaki farkı rahatlıkla kendileri görmüş olur"

Çelik, ayrıca Kastamonuspor'un hem ligde hem de Ziraat Türkiye Kupasında göstermiş olduğu başarılarından ötürü teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.

"HALKIMIZA SÖYLEYECEK ARTIK BİR BAHANEMİZ KALMADI"

Kastamonuspor sayesinde, Kastamonu'nun adının hiç duyulmayan kişiler tarafından duyulmaya başlandığını söyleyen Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, "Sadece spor olarak değil, diğer yaptığımız projeler sayesinde şehrimizin adı duyulmaya başlandı. Ben, ilk günden itibaren spora olan desteğimi hiç bırakmadım. Bundan sonrada bırakmaya niyetim yok. Kastamonuspor'u, nereye kadar getirebilirsek ekibimizle birlikte son noktaya kadar taşıyacağız. Kastamonuspor'un başarısı, bir fedakarlık, birlik ve beraberlik sayesinde olmuştur. Bu başarılarda bunun bir göstergesidir. Bizler, bu amaçla sporu belli bir aşamaya taşımayı hedefliyoruz. Biz, bunları yaparken de herkesten maddi ve manevi destek istiyorum. Özellikle ilçelerimizden de ayrı bir destek bekliyoruz. Biz, güçlü bir iliz. Bu gücümüzü de gerekli şekilde kullanmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

1 Kasım Erken Genel Seçimleri sonrasında Kastamonu'dan üç tane milletvekili çıkarttıklarını hatırlatan Babaş, şunları söyledi: "Kastamonu Belediyesini de kazandık. Bu yüzden Kastamonu halkına ve Kastamonu'ya büyük bir sorumluluğum var. Kastamonu halkına karşı bu sorumluluğumuzu yerine getirmemiz gerekiyor. Çünkü Belediye Başkanı var, milletvekilleri var, güçlü bir şekilde il ve ilçe teşkilatlarımız var. İnsanlarda artık bizlerden ciddi çalışmalar bekliyor. Artık bahanemizde kalmadı. Bu yüzden bizler, çok fazla bahane uydurmaya çalışmıyoruz. Ne olursa olsun vatandaşımızın taleplerini yerine getirmeye çalışıyoruz"

Vatandaşların, taleplerinin başında istihdamın geldiğini aktaran Babaş, şunları kaydetti: "Bizde, istihdam konusunda elimizden geldiği kadarıyla insanlarımızı iş sahibi yapmaya çalışıyoruz. Seçim öncesinde TYP kapsamında 462 kişi işe başladı. Hiç ihtiyacımız yoktu, İŞKUR'a bu para geldi, bizde bu parayı kullanmak istedik. Bu yüzden oluşturduğumuz projeyle bu kişileri iş sahibi yaptık. Bu sayede Kastamonu'da 500-600 bin civarında bir para şehrimizde kalıyor. Sayın Bakanımız, kesin talimat verdi, Kastamonu en istiyorsa bunun yapılacağını söyledi. Yeter ki bizler, proje üretelim. Kuru kuru bir şey istenmez. Salı günü Kültür ve Turizm Bakanımızı ziyarete gideceğiz. Yanımızda yaklaşık 10 civarında bir projemiz bulunuyor. Projeleri görünce, onlarda biraz bir şeyler veriyor"

Kastamonu Belediyesi'nin güneş enerjisi sayesinde kendi elektriğini üretir hale geleceğini anlatan Babaş, şöyle devam etti: "Kastamonu'nun pilot il seçildiğini ve önümüzdeki aylarda Kastamonu Belediyesi'nin kendi elektriğini üretir hale geleceğini söyleyen Babaş, "Belediye olarak kendi elektriğimizi üretip, satar hale geleceğiz. Bizim, ayrıca Atık Su Arıtma Tesisi projemiz var. Bu projenin bedeli 30 milyon TL'dir. Şu anda bu konuyla ilgili bir çalışma yapılıyor. Bu projenin alt yapısını hazırladık, 2016 yılında bu projeye başlamak istiyoruz. İnşallah bu projenin finansmanını halledeceğiz. Artık halkımıza söyleyecek bir şeyimiz kalmadı, 2016 yılında Kastamonu'ya şantiye alanına dönüşecek"

"KASTAMONU'DA 2B ÇALIŞMALARININ HIZLANDIRILMASINI İSTİYORUZ"

AK Parti Kastamonu İl Başkanlığı binasının yerinin değiştirileceğini ifade eden AK Parti Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay, "Yeni binamızda İl Danışma Meclisi toplarını inşallah artık bu yeni binamızda yapmaya başlarız. Geçtiğimiz hafta sonu Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nu Kastamonu'da ağırladık. Orman denilince Kastamonu halkının, Türkiye'ye hakkı yenmemesi gerekiyor. Bu bağlamda da devletimizin ve bakanlığımız, gereken ilgi ve desteği veriyor diye düşünüyorum. Sayın Bakanımız, Kastamonu'ya büyük önem gösteriyor. Kastamonu'nun yüzde 70'i ormanlarla kaplı bir alan, bu yüzden buradaki master planlarının revize edilmesi gerekiyor. Master planlarının Kastamonu'ya ormanların ve Milli Parkların gelir getirici şekilde revize edilmesi gerekiyor. İlerleyen günlerde bu konuyu genel müdürlerimiz ve bakanımızla tekrar paylaşacağız" dedi.

Doğa harikası olan Milli Parkların yeteri kadar içerisine girilemediği için yada daha rahat ettirilemediği için şu anda turizme açılamadığını ifade eden Uluay, "Türkiye'nin birçok vilayetine gittiği zaman belki de Kastamonu'nun yüzde 10'una tekabül bile etmeyen zenginliklerini barındıran iller, bir şekilde bu zenginliklerini turizme kazandırmışlar. Kastamonu'da biz, bu konuda biraz geri kaldık. Ormanlarımızın içerisine teleferikler yapılması gerekiyor. Hatta Küre madenlerinin geçmişte teleferik hattı ile İnebolu'ya taşınmasında kullanılan teleferik hattının, sökülmeye başlanılmadan önce yeniden onarılarak turizme kazandırılmasını talep etmiştim. Geldiğimiz noktada şu anda bu mümkün olmasa da Küre ile İnebolu arasında kurulacak bir teleferik hattı, buralarda turizmin patlamasına neden olacaktır. Buna benzer projeler, Çatalzeytin ve Cide ilçemize de yapılabilir. Gerçekten ilimizin çok muhteşem doğa güzellikleri var. Ayrıca şehrimizde yani ormanlarımızda yetişen mantar, kestane gibi bu tür gelir getirici ürünlerin Orman Bakanlığımız eliyle irdelenmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Avlat sahalarımızın geliştirilmesini talep ettik, şu anda ciddi manada Kastamonu'da avlak sahamız var ama bunların revize edilip turizme kazandırılması gerekiyor. Fidan yetiştiriciliği, köylülerimizin büyük rağbet gösterdiği projelerimizin başında geliyor. Orman teşkilatımız, bu fidanları kendi yetiştiriyor. Türkiye'nin bazı vilayetlerinde bunları gördük, çiftçiye gerekli destek sağlanıp tohum veya fidan gibi destekler sağlayarak, çiftçi veya orman köylüsü, fidanları yetiştiriyor, orman teşkilatı bu fidanları 1-2 yıl sonra geri alıyor. Orman teşkilatı, kendi yaptığı masraftan daha az maliyete mal olurken hem de orman köylüsü de buralardan bir gelir elde etmiş oluyor" şeklinde konuştu.

Ayrıca Kastamonu'da 2B çalışmasının yapıldığını hatırlatan Uluay, şöyle konuştu: "Kastamonu'da 2B çalışmaları yüzde 30 seviyesinde seyrediyor. 2B çalışmalarının Kastamonu'da hızlandırılarak bir an önce tamamlanması gerekiyor. İnşallah bu konuya da değinecekler. 2B çalışmaları hızlandırıldığında özellikle orman köylümüzün orman arazisi kapsamında kalan diğer arazileri daha da iyi değerlendirilmesi mümkün olacak. Bunların dışında üzerinde durduğumuz diğer konu, Ballıdağ Hastanesi'nin yeniden Kastamonu ekonomisine kazandırılmasını talep ettik. İşçi Eğitim Merkezini sayın bakanımızdan talep ettik. İşçi Eğitim Merkezi, şu anda ormanda üretim yapanların bir eğitimden geçmesi gerekiyor. Gerek iş güvenliği eğitimi gerekse envanter eğitimi, bu eğitim merkezi Kastamonu'da oluşturulduğu taktirde Kastamonu'nun hakkı olduğunu düşünüyorum, Türkiye'nin en çok orman varlığına sahip bir iliz. Kastamonu'da kurulacak işçi eğitim merkezinde, Türkiye'nin diğer illerinde görev yapanlarda burada kursa tabi tutulabilir. Sayın bakanımıza, 25 maddelik sunduğumuz dosyayı inceleyerek gerekli mercilere ulaştırılmasını sağladı. Bizde bu projelerin yakından takipçisi olacağız"

Kastamonuspor'u, Galatasaray karşısında gösterdiği futbolu ve başarılarından ötürü kutlamak istediğini belirten Uluay, "Bizim göğsümüzü kabarttılar. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.

AK Parti Aralık Ayı İl Danışma Meclisi Toplantısı Gerçekleştirildi

AK Parti Aralık Ayı İl Danışma Meclisi Toplantısı Gerçekleştirildi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim