• BIST 94.437
  • Altın 194,212
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

Ahmet Davutoğlu grup toplantısında konuştu

Ahmet Davutoğlu grup toplantısında konuştu
AK PArti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında İç Güvenlik Paketi'ni açıklıyor. Davutoğlu, Jandarma ve Sahil Güvenlik'in İçişleri Bakanlığı'na bağlanacağını açıkladı.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları: 

Bizler ırk, mezhep ayrımı gözetmeden bütün şehirlerimizin ve vatandaşlarımızın saygı içinde yaşadılkarı çoğulcu şehirler kurmaya çalışıyoruz, birileri ise şurası Kürt şehri, burası Türk şehri, bir başka yer şu mezhepe yakın gibi ayrımlar yapıyor. 

Irak'ta ve Suriye'de ne zaman şehirler Erbil Kürt, Basra Şii, Musul Sünni diye ayrılmaya başlandı, devlet ve ülke bölündü.

BÜTÜN ŞEHİRLER MİLLETİMİZE AİTTİR

Türkiye'de bütün şehirler milletimize aittir. Her bir şehrimizden aziz hatıralar var, her biri ecdadın aziz yadigarlarıdır. O şehirler silm şehri, barış şehridir. Onları herkesin emniyette olduğu şehirler haline getirme kararlılığındayız.

AKİL İNSANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Akil İnsanlar heyetiyle buluşmaktan büyük memnuniyet duydum. 11 saat kadar görüştük. Eleştiri yapanlar oldu, onların bütün eleştirilerini not ettim. Çok önemli kanaatler serd edenler, çözüm önerileri teklif edenler oldu, hepsini not ettim. 

ÇÖZÜM SÜRECİ MİLLİ ve YERLİ VE ÖZGÜN BİR PROJEDİR

Bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum. Çözüm sürecine olan inançlarını bir kez daha dile getirdiler. Çözüm süreci milli, yerli ve özgün bir projedir ve sonuna kadar korunacaktır. 

Millidir çünkü bu topraklarda Malazgirt’ten bu yana oluşan harmanı barındırır. Yerlidir çünkü inisiyatif hükümetimizden gelmiştir. Ve hep yerli aktörler süreçte değerlendirilmiştir. Farklı siyasi görüşlere sahip olsalar da hepsi yerli aktörler olarak katıldılar. Bizim için özgündür, çünkü daha önce başka ülkelerde denenmiş modellerden farklı unsurları barındırmaktadır.
 
Bu süreç başarılı olduğunda Türkiye’nin ayağındaki prangalardan kurtulmak mümkün olacağı gibi, bütün vatandaşlarımız da tam bir özgürlük alanına kavuşacaklar.
Çözüm sürecini biz konjonktürel hedeflerle başlatmadık, krizlerle de bitirmeyiz. Provokasyonlar olacağını, içerden ve dışardan bu milletin omuz omuza vermesinden rahatsız olunacağını biliyorduk. Gördüğümüz ve bildiğimiz tehlikeden korkmayız biz. Stratejik bir proje olarak benimsediğimiz çözüm süreciyle ilgili provokasyonlara da boyun eğmeyeceğiz. 

Ortak vicdan adına bütün partilere ve stklara sesleniyorum, vandalizme karşı sesinizi yükseltin, kardeşliğin yanında sesinizi yükseltin.

Tek tipçi, baasçı, dayatmacı siyasi akım, ikincisi de demokratik çoğulculuğu benimsemiş her bir siyasi görüşe özgürlükçü yaklaşımla yaklaşan akım... 

Birincisinin temsilcileri belli. Maskeleri düştü. Nasıl Suriye'de Baas'ın yanında durdular, Türkiye'de de öyle istiyorlar. Tek bir siyasi görüş olsun istiyorlar. Farklı görüşler özgürce beyan edilmesin, insanlar zorla haraç vermeye, belli siyasi görüşleri ifade etmeye mecbur bırakılsınlar. Tam bir baas görüntüsü. Bunu yapmak isteyen bir siyasi görüş var. 

BİR CEHAPE VAR BİR HADEPE VAR...

Aynı şekilde farklara tahammül edemeyen, tek partici zihniyeti bugüne taşıyan bir Cehape var bir Hadepe var. Biz hangi amaçla olursa olsun, hiçbir tekçi yaklaşıma izin vermeyeceğiz. 

BU TOPRAKLARI KERBELA'YA ÇEVİRMEK İSTEYENLERE İZİN VERMEYECEĞİZ

Muharrem ayı yaklaşırken Amasyalı Hüseyin bir Kerbela şehidi gibi şehit edildi, Yasin arkasından yasini şerif okunarak defnedilen Yasin fakirlere yardım ederken şehit edildi. Allah onlara rahmet etsin. Bu toprakları Kerbela'ya çevirmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Etnik ve mezhep temelli cinayetlere izin vermeyeceğiz. 

Bizim için onların tavrının aksine her can azizdir, her insan korunması gereken kutsal bir emanettir. İnsanın hayatı özgürlüğü onuru nesli aklı malı canı emniyet altındadır. Bizim kadim kültürümüzde bu temel haklar evrensel hukukta da tekrar edilmiştir.

ÖZGÜRLÜK-GÜVENLİK DENGESİ

İşte biz bu açıdan baktığımızda özgürlük güvenlik dengesi dedik. Özgürlük-güvenlik uyumu. İki taraflı denge değil, uyum mantığıyla yaklaşıyoruz. Kobani olaylarından sonra ülkemizin her bir yanından gelen seslere cevap verecek paketi hazır hale getirdik. Dikkat ediniz öyle bir ayrım yaşandı ki, sokağa çıkın çağrısı yapanlar dahi bu vandalizmi savunamaz hale geldiler. Madem ki bu manzaraları, o manzaraları çıkarmak için provokatif tweet atanlar dahi savunamıyorlar, getireceğimiz tedbirler için objektif yaklaşsınlar. Ön yargıyla yaklaşmasınlar. Siyasi istismar malzemesi yapmasınlar. Reformlar bir tarafdan özel hayatın mahremiyetini korumaya, insan hak ve özgürlüklerinin tahkim edilmesine yönelik reformlardır. Diğer taraftan elektronik ticaret güvenliğinden iş güvenliğine kadar, uyuşturucuyla mücadeleden terörle mücadeleye kadar bu güven ortamını zedeleyeceklere karşı alınacak tedbirler var.

DOĞUM, EVLENME, BOŞANMA VE ÖLÜMDE NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE GİDİLMEYECEK

Birincisi, İçişleri Bakanlığımızla yaptığımız değerlendirmelerle, vatandaşlarımızın günlük hayatlarını kolaylaştırıcı bir adımlar atmaya karar verdik. Bunlar, doğum, evlenme, boşanma ve ölüm gibi hallerde, nüfus müdürlüklerine gitme zarureti ortadan kaldırılacak. En yakınımızı kaybederiz, cenaze hazırlıklarıyla uğraşırken, kağıt almaya çalışırız. Bizim devletimiz vatandaşına güvenmelidir. Bu çerçevede nüfus müdürlüklerine gitmeden bildirimle sağlanacak.

SOYADI DEĞİŞİKLİĞİNDE MAHKEME KARARI OLMAYACAK

İkincisi, isim ve soy isimlerle ilgili mahkeme kararı artık olmayacak. İsim zati bir şeydir. Kişinin kendisinin seçmesinin en doğal hakkı olduğu bir husustur. Kimse izin alma zorunluluğunda olmayacak. Bu zati hak vatandaşlarımıza verilecek, vatandaşlarımız mahkemeye gitmeden tek bir dilekçeyle ben şu soyadını değil bu soyadını kullanmak istiyorum diyecek. Hiçbir mahkeme süreci olmayacak. Ben kendi kızımı kaydederken nüfus memuru hatırlıyorum, annemin adı, bunu kaydedemem demişti sene 88. Arapça bu isim demiştim. Baktım adı Mahmut, bu isim nece dedim. Ama ikna etmek 15-20 dakikayı buldu. Artık kimse çocuğuna vereceği isim konusunda, soyadı değişikliği isteniyorsa, kullanıldığında yüzü kızaran soy adları var, tek bir dilekçeyle değiştirme hakkı vereceğiz.

İKAMETGAH E-DEVLET ÜZERİNDEN VERİLECEK

Yine nüfus kayıt örneği, ikametgah e-devlet üzerinden verilecek.

PASAPORT VE SÜRÜCÜ BELGESİ ARTIK EMNİYET'TEN ALINMAYACAK

Pasaport ve sürücü belgeleri bunlar nihayette seyahat belgesidir. Bunlar Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işi değildir. Pasaport alacak olan bundan sonra Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü'ne gidecek. Böylece sanki pasaportla yurtdışına çıkan her vatandaş potansiyel suçluymuş gibi gidip emniyet kapılarında beklemeyecek. Bu da çok temel bir değişikliktir. Bir zihniyet değişimini yansıtır.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YENİDEN YAPILANDIRILACAK

İçişleri Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılması… Aldığım brifingten sonra bakanlıklarımızın yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç var. Önümüzdeki yeni Türkiye inşa edilirken kurumlarımızın kendilerini muhasebeden geçirmeleri gerekiyor. Bütün kurumlarımıza bu talimatı verdim. Bizzat da gidip herkesi dinleyeceğim. Reform yapılması gerekiyorsa o reformları yapacağız. Bunu Diyanet’te de YÖK’te de yaptım. Bundan sonra bizim her şeyi şeffaf şekilde tartışacak ülkemizin geleceğini ve demokrasimizin tahkim edilmesini teminat altına almamız lazım.

EMNİYET İÇİN YENİ TEDBİRLER

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün etkinliğini ve esnekliğini güçlendirecek tedbirler alacağız. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kendi kurumsal yapısı içinde piramit bozulması olduğunu gözledik. Bunu düzelteceğiz. İhtiyaçlar karşılanacak. Ama biraz sonra üzerinde durduğum gibi her bir güvenlik mensubumuz da demokratik hukuk devleti kuralları içinde hareket etmeye yönlendirilecekler, güvenlik kültürü haline gelecek. Salt fiziki güçle ilgili bir husus değil.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK İÇİŞLERİ'NE BAĞLANACAK

Bu çerçevede çok önemli bir adım atıyoruz, devrim. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarımızın atamalarının doğrudan İçişleri'ne bağlanmasıdır. Şimdiye kadar, İçişleri'ne bağlı olmakla birlikte TSK içinde düzenlemeler yapılıyordu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim