• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 21 °C

100 bin kişiye yeni iş kapısı olacak

100 bin kişiye yeni iş kapısı olacak
İKO Başkanı Norayr İşler, kuyumcu sektörü ithalatında vergilerin yeniden düzenlenmesinin istihdamın önünü açacağını kaydetti

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İşler, kuyum sektöründe bugüne kadarki vergilendirmenin işlenmiş ve son halini almış mücevher ithalatını teşvik ettiğini, istihdam oluşturarak Türkiye'de montajı zorlaştırdığını hatırlattı. Sistemin Türkiye'de kuyumcu zanaatini ve dolayısıyla istihdamı olumsuz yönde etkilediğinibelirten İşler, torba tasarıyla kuyum sektöründe vergilendirmenin zanaatkar istihdamını ve içpazarı destekleyici yönde düzenlendiğini aktardı. İşler, "Bizim elimizi kolumuzu bağlayan birvergilendirme sistemi vardı. Bu neydi? Siz diyelim ki 1 milyon dolarlık ham madde getiriyorsunuz, işlemek üzere ülkeye sokuyorsunuz. Ve bundan 200 bin dolar vergiödüyorsunuz. Fakat siz yurt dışından bitmiş mücevher getirdiğinizde, işte yurt dışında işlenmiş, yüzük, küpe olmuş ürün getirdiğinizde, hiçbir istihdam yaratmamış, yalnızca ithalatçı firmaya bir katkısı olan bir vergilendirme sistemi vardı" diye konuştu.

İşler, şunları kaydetti:

"Bugün, iç pazarda işlemek üzere 1 milyon dolarlık taş getirdiğinizde 200 bin dolar ÖTVödemek zorundasınız. Aynı şekilde 1 milyon dolarlık bitmiş mücevher getirdiğinizde ise bu mücevherin sadece işçiliğinden yüzde 18 KDV alınıyor. 1 milyon dolarlık mücevhere 30 bindolar işçilik gösterdiyseniz ödeyeceğiz vergi, sadece 4 bin dolar. Bu tamamen imalatçıyı cezalandırmaktan başka bir şey değildi."

"Şu anki sisteme göre yüzde 20 ÖTV, yüzde 18 de KDV oluşacak "Kendisinin dün Ankara'ya çağrılarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine konuya ilişkin tekrar bilgi verdiğini aktaran İşler, düzenlemenin iktidar ve muhalefet üyelerinin tam desteğiyle kabul edildiğini aktardı.

Mevcut vergi düzenlemesinin neler getirdiği üzerineyse İşler, şöyle devam etti: "Şu anki sisteme göre yüzde 20 ÖTV, yüzde 18 de KDV oluşacak yurt dışından gelen bitmiş mücevhere… Bu arada atölyecinin ve burada üretim yapan toptancının elini kuvvetlendiren ne yapıldı? Artık ham maddede Borsa İstanbul üzerinden geçerek insanların elini rahatlatır hale geldi. En son nihai tüketicide yalnızca vergilendirme oluşacak. Yani şu anda borsaya üye olan herkes, bu işin içinde olan herkes zaten borsaya üye olabilecek, ham maddeyi ülkeye sokarken bir vergi ödemeyecek. Borsa üyeleri arasında hiçbir vergi oluşmayacak. Bu vergi daha sonra nihai üreticiye ulaşıldığında gerçekleşecek." Yeni düzenlemeyle sektörün yeni istihdam alanları açacağını söyleyen İşler, "Şu andan itibarensektörde 100 bin kişiye ek istihdam sağlanacaktır diye düşünüyorum" ifadesini kullandı. İşlerTBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine sektöre olan desteklerinden ötürü teşekkür etti.

"Torba tasarı"

KDV Kanunu'nda yapılan değişiklikle, kıymetli taşların (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci) Borsa İstanbul Anonim Şirketi Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası'nda işlemgörmek üzere ithali, borsaya teslimi ve borsa içinde veya ilgili mevzuatına göre borsayabildirmek kaydıyla borsa üyeleri arasında borsa dışında el değiştirmesi KDV'den istisnatutulacak. Kıymetli taşların bu işlemler dışındaki diğer teslimleri ise istisna kapsamından çıkarılıyor. Külçe altın ve külçe gümüş teslimlerine yönelik istisna uygulamasında herhangi birdeğişiklik yapılmadı.

Tasarıya göre, yurt dışından gelen pırlanta gümüşten takılar ile pırlantalı altından takılar, ÖTV kapsamına alınıyor. Bakanlar Kurulu'na, Borsa İstanbul Anonim Şirketi Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası'nda işlem gören kıymetli taşlar için ÖTV'de farklı oranlar belirleme yetkisi veriliyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksiyon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02122937548 | Haber Yazılımı: CM Bilişim